Dnes na trhu nájdete množstvo izolačných materiálov, ale každá časť domu alebo bytu si vyžaduje iné kritériá výberu izolácií. Pružné vlákna a paropriepustnoť minerálnej vlny sú pre mnohé aplikácie ako stvorené a nahrádzať ich niečím iným je skrátka plytvanie financiami i časom. Prezradíme vám 4 aplikácie, v ktorých hrá minerálna vlna hlavnú rolu.
Zateplenie šikmej strechy
Šikmú strechu je možné zatepliť vo viacerých variantoch, najčastejšie sa však robí izolácia medzi a pod strešnými krokvami. Produkty z minerálnej vlny sú pre takéto použitie ideálne. Pružné vlákna sa vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam strechy a dokonale vypĺňajú priestor medzi krokvami, aby nevznikali žiadne medzery medzi izoláciou a krokvami, ktoré by následne vytvorili tepelné mosty. Tieto práce sa vykonávajú aj v chladnom období, na jeseň i v zime, ak je neporušená strešná krytina. Zateplením strechy môžete ušetriť 20 – 30 % energie na vykurovanie domu, treba však zvoliť dostatočnú hrúbku a kvalitu tepelnoizolačného materiálu. „Donedávna sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, dnes sú však potrebné aspoň 2 vrstvy tepelnej izolácie v celkovej hrúbke najmenej 26 cm,“ upozorňuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke. Dnes môžeme na trhu nájsť hodnoty 0,032 – 0,035 kvalitatívne vyšší štandard a 0,037 až 0,39 W/m.K, predstavuje štandard pre úspory tepla v zime. Minerálna vlna je výborným zvukovým izolantom a tak vás ochráni aj pred hlukom z okolia. Pre zdravú klímu v podkroví je vhodná ekologická minerálna vlna s technológiou ECOSE. Je vyrobená z prírodných materiálov a spája sa bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív.
Kedy sa oplatí zatepliť strop?
S problémom stropu pod nevykurovaným podkrovím sa stretávajú obyvatelia starších domov, ale aj v novostavbách typu bungalov. Tepelná izolácia stropu v týchto stavbách zabráni tepelným únikom a udrží tepelnú pohodu v interiéri, môže ušetriť až 30 % tepla. Ak ide o trámový strop, prvú vrstvu treba poukladať medzi stropné trámy a druhú vrstvu na ne. Na železobetónové alebo keramické stropy sa používa systém zavesených sadrokartónových dosiek, tepelná izolácia sa ukladá medzi ne a strop, prípadne na strop, ak sa tento priestor nevyužíva na skladovanie. „Celková hrúbka izolácie by nemala byť nižšia ako 240 mm. Optimálne je použiť minerálnu vlnu v dvoch vrstvách, pretože sa vhodne prispôsobuje nerovnostiam , vypĺňa dutiny a vzájomné styky prvej vrstvy sa prekrývajú druhou,“ upozorňuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Pre zdravú klímu v interiéri použite ekologickú minerálnu vlnu s ECOSE Technology. Je vyrobená z prírodných materiálov bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív. V prípade zle dostupných priestorov je ďalšou z možností je aplikácia fúkanej minerálnej vlny z čistého prírodného vlákna zo strany povaly.
Pohľad na podhľady
Stropné podhľady sú dnes veľmi obľúbené, na kritických miestach zamaskujú nedostatky stropu, poskytnú miesto pre zapustené svietidlá a skryjú všetky káble a rozvody. Môžu však ochrániť aj pred hlukom z vrchného podlažia. V prípade požiadavky na zvukovú izoláciu je ich potrebné vybaviť aj minerálnou izoláciou určenou pre akustické riešenia, ktorá vyplní medzery v priestore. Pre účinnú ochranu pred hlukom sa odporúča minerálna vlna s hrúbkou aspoň 100 mm. Kazetové podhľady sú praktickým a rýchlym spôsobom inštalácie, ich moduly sú však viditeľné, čo pôsobí industriálnym dojmom a tak sa v obytných interiéroch používajú iba výnimočne. Zavesené sadrokartónové dosky sú kompaktné a všestranne využiteľné, vyžadujú len väčšiu presnosť pri vymeriavaní a rezaní. Do interiérov sú vhodné minerálne izolácie , ktoré sa vyrábajú s použitím bezformadehydového spojiva na báze technológie ECOSE.
Suché, ale nie nudné/ Ľahké priečky
Sadrokartónové priečky sa nazývajú tiež ľahké alebo suché. Je to tým, že sa zhotovujú pomocou suchého procesu bez malty a muriva. Získali si obľubu vďaka svojej ľahkosti, šetrnosti k stavebnej konštrukcii, rýchlej a suchej montáži. Ani týmto stavebným úpravám zima nevadí, môžete sa do nich pustiť aj v januári. Stavba môže byť hotová aj za pár dní. Aj keď sa od vnútorných priečok neočakáva tepelná izolácia, ochrana pred prenikaním hluku z vedľajšej miestnosti resp. stupačiek napr. v panelákoch, je dôležitá. Účinnosť zvukovej izolácie závisí od objemovej hmotnosti sadrokartónových dosiek a druhu izolácie, ktorá ich vypĺňa. Ideálna je sadrokartónová konštrukcia vyplnená minerálnou vlnou. „Pružnosť minerálnych vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie priestoru dutiny a tesný styk susedných dosiek. Minerálna vlna má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk vyššej časti zvukového spektra, sadrokartón zas utlmí hlbšie zvuky,“ vysvetľuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Do interiérov dnes majitelia preferujú ekologické stavebné izolácie, ktoré sú na trhu s technológiou ECOSE, teda bez použitia formaldehydového spojiva. Čoraz častejšie sa stretávame s požiadavkami zvukovej izolácie existujúcej murovanej steny. Pre takéto riešenie je ideálne ku konštrukcii inštalovať predsadenú stenu zloženú z oceľovej konštrukcie, minerálnej izolácie a jednej alebo dvoch sadrokartónových dosiek, podľa požiadavky. Sadrokartónové konštrukcie dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky udrží hmotnosť až 65 kg.